تبلیغات
کوهستان و امداد کوهستان - یافتن آب در طبیعت و کوهستان
 
کوهستان و امداد کوهستان
فاصله بین انسان ها را قلب تعیین میکند نه مرز جغرافیایی
                                                        
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : علیمراد طیاری
نویسندگان
نظرسنجی
نظر خود را از وبلاگ بگویید؟
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
چهارشنبه 6 شهریور 1392 :: نویسنده : علیمراد طیاری

آپلود عکس رایگان و دائمی

انجمن پزشکی کوهستان ایران: آب به عنوان اصلی ترین مایع حیات در طبیعت گردی و کوهنوردی اهمیت دارد ، تمام واکنشهای شیمیایی بدن در محیط های آبی صورت می گیرد و وجود آب برای زنده مانده بسیار حیاتی است ، گاهی به دلیل محدودیت در حمل آب شرب ، در طبیعت دچار مشکل می شویم . در این صورت اگر در طبیعت هستید باید اطلاعاتی در خصوص یافت آب در طبیعت داشته باشیم ، امیدوارم مطلب حاضر کمکی هر چند ناچیز دراین امر داشته باشد .

یافتن آب در طبیعت، بسته به ویژگی‌های محیط فرق می‌کند، در ارتفاعات و مناطق کوهستانی، برف و یخ در دسترس ترین منبع آب به شمار می‌روند، البته ترجیحاً ابتدا آن را آب کرده و املاح به آن افزوده سپس بنوشید، چرا که خوردن برف و یا لیسیدن قطعات یخ نه تنها دمای بدن را پایین می آورد و انرژی را از بین می برد، بلکه باعث از بین رفتن بیشتر آب بدن می‌شود .

بلور شفاف و آبی رنگ یخ یکی دیگر از منابع آب قابل شرب محسوب می‌شود ولی بلورهای کدر و خاکستری رنگ، شور مزه هستند.

در اغلب بستر رودهای خشک شده، منابع آب زیرزمینی وجود دارد، در این موارد زمین را بکنید تا به خاک یا ماسه مرطوب برسید و صبر کنید تا آب به داخل گودالی که حفر کرده اید رخنه کند، سپس آب جمع شده را داخل ظرف بریزید.

داشتن یک نی بلند در بسیار مواقع می تواند به شما کمک کند تا میان شکاف سنگهای بزرگ به آب دسترسی پیدا کنید .

در مناطق ساحلی می‌توانید آب باران را در یک سفره پلاستیکی یا برزنتی جمع کنید یا گودالی حفر کنید تا به خاک مرطوب برسید و صبر کنید تا از آب پر شود، البته توجه داشته باشید گودالی که حفر می کنید خیلی عمیق نباشد چون در این صورت ممکن است آب شور وارد گودال شود. به تناوب نیز می توانید آب دریا را بجوشانید تا از بخار اشباع شود، سپس آب شیرین را در ظرف بریزید.

در نواحی خشک و کم باران مانند کویر، سوراخهای سطحی بکنید، حفره ها را در انحنای بیرونی کانال های خشک شده آب ایجاد کنید.

در غار برای یافتن آب می‌توانید به صدای چک چک آب گوش بسپارید یا آب‌های جمع شده در شکاف سنگ‌ها و صخره‌ها را با یک تکه شلنگ بیرون بکشید، ریشه گیاهان نیز منبع خوبی از آب محسوب می‌شود، جایی که رد پای حیوانات به هم نزدیک می‌شود یا پرندگان و حشراتی که در غروب به سمت منابع آب حرکت می‌کنند، علائم خوبی برای یافتن آب محسوب می‌شوند، همچنین تخمگذاری پرندگان اطراف شکاف صخره‌ها ممکن است نشانگر آب باشد، هرجا سبزینه‌ای می‌بینید اطرافش را به دقت بررسی کنید، ممکن است سرنخی از وجود آب باشد.

  بهترین مكان برای جستجوی آب، كف دره‌ها و مسیل رودخانه‌های خشك وقدیمی است، جایی كه آب طبیعتاً از زمین خارج می‌شود و امكان دسترسی به آب از هرجایی دیگر بیشتر است، اگر جوی یا حوضچه‌ی آب دیده نمی‌شود، به دنبال قسمتهایی اززمین كه گیاه در آن روئیده است بگردیدو سعی كنید نقطه‌ی مناسبی از آن را حفر كنید، ممكن است آب كمی پایین تر از سطح زمین وجود داشته باشد و در حفره جمع شود، حتی كندن كف آبكندها و بستر جوی‌های خشك ممكن است باعث جوشیدن چشمه‌ای در زیر سطح زمین شود،به خصوص در ریگزار این احتمال بیشتر وجود دارد. در كوه، شكاف‌های بین سنگ‌ها رابگردید، ممكن است آب پیدا كنید.

در ساحل، كندن زمین در بالای خط مدّ، به‌خصوص جاهایی كه توده‌های شنی بادآورده وجود دارد،‌ می‌تواند شما را به آب آشامیدنی برساند (حدود 5 سانتیمتریا 2 اینچ، كه در روی آب شور قرار دارد) این آب ممكن است شور مزه باشد؛ اما قابل شرب است، در پایین پرتگاه‌های ساحلی، به دنبال سبزی‌ها و گیاهان آب‌دار بگردید، حتی خزه و سرخس، این گیاهان معمولاً‌ درجایی كه صخره‌ها جابجا شده و تغییر وضع داده‌اند، وجود دارند و همان جا ممكن است مقداری آب شیرین یا حتی چشمه پیداكنید.

اگر چنانچه آب شیرین به هیچ وجه پیدا نشود، آب شور هم بوسیله‌ی تقطیر قابل استفاده است.

اخطار: دقت كنید هرگاه حوضچه‌ی آبی را دیدید كه در اطراف آن گیاه وجودندارد، یا استخوان حیوانات در آنجا دیده می‌شود، بدانید كه احتمال خطرناك بودن آن آب زیاد است و ممكن است به مواد شیمیایی آلوده شده باشد، كنار آب را بررسی كنید، ممكن است نشانه‌های قلیایی شدن آب را پیدا كنید، همیشه آبی را كه از حوضچه‌های آب روی زمین برمی‌دارید، بجوشانید.

در صحرا دریاچه‌هایی هستند كه راه خروج ندارند، این دریاچه‌ها نمكی هستند و آب آن‌ها قبل از نوشیدن باید تقطیر شود.

شكاف‌های دارای برفچال نیز عمده‌ترین منابع آب محسوب می‌شوند، نكته قابل توجه در استفاده از آب استحصال شده از برف این است كه این آب فاقد املاح بوده و می‌بایستی مقداری املاح به آن افزوده گردد.

عموما شكاف‌ها چون محل عبور آب بوده‌اند وغالباً به همین دلیل بوجود آمده اند، مكان مناسبی برای جستجوی آب می‌باشند، پس از آن‌ها نباید غافل شد و در زیر سنگ ریزه‌های كف شكاف‌ها، آب را جستجو كرده و بیابید.


پیداكردن آب به كمك حیوانات

حیوانات در محلی زندگی می‌كنند كه دارای آب باشد، چون آن‌ها نیز مانند هر موجود زنده برای زنده ماندن به آب نیاز دارند، پس هر جا حیوانات مشاهده شدند، آب نیز آنجا وجود دارد.

ممكن است فاصله وجود آب با محل مشاهده ی حیوانات زیاد باشد، هر حیوانی قادر است تا فاصله معینی از آب دور شده وغذا را  جستجو كند، اما به هر صورت عموماً حیوانات هنگام غروب به سمت آب حركت می‌كنند كه این موضوع می‌تواند كمك خوبی برای كوهنورد برای یافتن محل‌ها ومكان‌های دسترسی به آب باشد. 

    اغلب حیوانات مدام به آب نیاز دارند، علف‌ خوران اگرچه در مسافت‌های طولانی چرا می‌كنند؛ ولی هرگز از آب دور نمی‌شوند، چرا كه صبح زود و غروب نیاز به آبشخور دارند، پیگیری ردپای شكارهای بزرگ اغلب به آب منتهی می‌شود، این ردپا را (روبه پایین) تعقیب كنید، گوشت خوارن می‌توانند مدت زیادی را بدون آب سر كنند؛ زیرا آب لازم برای بدن خود را از طریق شكار تأمین می‌كنند، بنابراین، نشانه‌های مثبتی برای رسیدن به آب نیستند. 

پرندگان دانه‌خوار، مثل سهره و كبوتر و مانند آن،‌ هرگز از آب دورنمی‌شوند، این پرندگان صبح و عصر آب می‌نوشند، در نظر داشته باشید كه وقتی این پرندگان مستقیم و پایین پرواز می‌كنند، به سمت آب می‌روند، وقتی از آب برمی‌گردند، سنگین‌اند و از درخت به درخت پرواز می‌كنند تا متناوباً استراحت كنند، مسیر آن‌ها راپیدا كنید، به آب خواهید رسید،  پرندگان آبی می‌توانند مسافت‌های زیادی را بدون آب و غذا پروازكنند،  پس وجود آنان لزوماً علامت وجود آب در نزدیكی نیست،  قوش‌ها، عقاب‌ها و دیگر پرندگان شكاری می‌توانند آب لازم برای بدن خود را از طریق مایعات موجود در بدن قربانیان خود تأمین كنند، پس نمی‌توان وجود آنان را علامت وجود آب دانست. 

گنجشك‌سانان خوش‌یمن‌ترین نشانه‌اند، حداكثر فاصله این پرندگان كوچك حشره‌خوار تا منبع نوشیدن آب به یك كیلومتر نمی‌رسد، آن‌ها قادر نیستند بیش از هزار متر از آب دور شوند، هر جا تعداد بیشتری از انواع پرندگان كوچك گنجشك‌سان نظیر سار،‌ مرغ زنبورخوار و بلبل یا سیره مشاهده كردید به منبع آب نزدیك‌تر شده‌اید.

خزندگان نیز نمی‌توانند شما را در یافتن آب كمك كنند، آن‌ها از شبنم و رطوبت بدن شكار خود استفاده می‌كنند و می‌توانند مدت مدیدی را بدون آب سركنند.

حشرات به خصوص زنبورها، علایم خوبی هستند، آن‌ها از 5/6 كیلومتر دوراز لانه یا كندوی خود پرواز می‌كنند؛ اما برای نوشیدن آب وقت معینی ندارند، مورچه‌ها به آب وابسته‌اند، یك ستون مورچه كه از درخت بالا می‌رود،‌ به طرف ذخیره كوچكی از آب در حركت است، اغلب مگس‌ها در فاصله‌ی 90 متری آب هستند، بویژه خرمگس‌های اروپایی با بدن قوس و قزحی‌شان.

برداشت از نشاط کوهستان - منبع: مشخص نیست 

انجمن پزشکی کوهستان ایران

نوع مطلب :
برچسب ها :


 
   

کد نمایش آب و هوا

کد نمایش آب و هوا