تبلیغات
کوهستان و امداد کوهستان - عضلات گردن حمایت چی:
 
کوهستان و امداد کوهستان
فاصله بین انسان ها را قلب تعیین میکند نه مرز جغرافیایی
                                                        
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : علیمراد طیاری
نویسندگان
نظرسنجی
نظر خود را از وبلاگ بگویید؟
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

جلوگیری از آسیب های احتمالی و درمان درد در عضلات گردن

نویسنده: Dr. Carla Cupido | مترجم: عطیه محمدشیرازی

آپلود عکس

انجمن پزشکی کوهستان ایران: هر چند که  آسیب های عضلات گردن حمایت چی در در علم اورتوپدی عمومیت ندارد اما درد حاصل از این آسیب ها در گردن و باسن بیشتر کوهنوردان وجود دارد. ما معمولاً به جلوگیری از آسیب در هنگام صعود توجه می کنیم اما از احتمال صدمه ی مزمن ناشی از حمایت کردن چشم پوشی می کنیم. این امر می تواند بسیار زیان آور باشد، چرا که ساعات مدیدی سر به سمت عقب نگه داشته می شود و در جهت های نامتعارف پیچانده می شود که در نهایت می تواند به قسمت های حیاتی بدن شما از جمله نخاع و گردن آسیب جدی وارد کند.

هر کسی که در پشت سر شما باشد و به گردن شما در زمان حمایت نگاه کند مطالبی که در بالا به آن ها اشاره شد را به خوبی لمس خواهد کرد. چشم ها به سمت هم طناب شما می چرخد، احساس نگرانی شما را فرا می گیرد، امیدوار هستید همطنابتان با عجله مسیر را تمام کند. بنابراین با توجیه این که کمتر از یک دقیقه تحمل کردن وضعیت دردناک کشیدگی پایان خواهد یافت، درد موجود در ناحیه ی گردن را تحمل می کنید.

   به عنوان یک صعود کننده ما اصطلاح گردن درد را برای اشاره کردن به هرگونه درد در گردنمان یا بالای پشتمان استفاده می کنیم. ولی آسیب های متنوع و متعدی وجود دارد. متن زیر را بخوانید تا دلایل و راه حل آن را بیابید.

کشیدگی عضله:

  زمانی که سر شما به صورت عمود بالای شانه هایتان قرار می گیرد، اثر جاذبه روی ماهیچه های گردن ناچیز خواهد بود. ولی، زمانی که سر شما به سمت جلو، طرفین و عقب حرکت کند به طوری که به صورت متمرکز و متعادل بالای شانه هایتان قرار نگرفته باشد، جاذبه سر سنگین شما را به سمت پایین می کشد و ماهیچه های اطراف آن به شدت برانگیخته می شوند تا گردن تان را حمایت کنند. بیش از حد قرار گرفتن در این حالت باعث بیش از حد منقبض شدن و کشیدگی عضلات می شود. این امر ممکن است زمانی که سر به سمت جلو، طرفین و عقب تر از گردن قرار گرفته است اتفاق بیفتد.

آزردگی مفاصل فاست:

   مهره ها مانند بلوک هایی بر روی یک دیگر قرار گرفته اند. آن ها توسط بالشتک های کوچکی که دسیک نامیده می شوند از یک دیگر جدا شده اند. مهره ها توسط مفاصل فاست ( ۱facet joints) که در پشت نخاع قرار گرفته اند به هم متصل شده اند. زمانی که سر شما به صورت قائم قرار گرفته، این مفاصل در بهترین فاصله از یک دیگر قرار گرفته اند. زمانی که شما به سمت پایین و به ابزار حمایت تان نگاه می کنید این فاصله افزایش می یابد(۲flexion یا خمیدگی) و زمانی که شما به سمت بالا و به هم طنابتان نگاه می کنید این فاصله کاهش می یابد (۳extension یا کشیدگی).

   به طور مداوم به بالا نگاه کردن باعث فشردگی مفاصل فاست به یک دیگر می شود. انجام این عمل به مدت طولانی باعث ملتهب شدن مفصل می شود و پیام درد به مغز فرستاده می شود. این درد ممکن است فقط موضعی باقی بماند و یا این که بدتر شود. این شرایط ممکن است پیشرفت کند و باعث مشکلات عصبی شود. و متعاقب آن درد از محل ابتدایی خود به پایین گسترش پیدا کند و قسمت های بالایی پشت بدنه و شانه ها را دربر گیرد.

آپلود عکس

آزردگی ریشه ی عصبی:

   ستون فقرات از طناب نخاعی شما حفاظت می کند. میان هر بلوک مهره ای از طناب نخاعی یک جفت عصب منشعب شده که به سمت اندام ها می رود. هر کدام از این اعصاب به بافت مشخصی از بدن (ماهیچه ها، پوست، استخوان ها و …) رفته و به کمک اعصاب دیگر باعث می شود نقط مختلف بدن ما حس کند یا حرکت کند. زمانی که در هر ناحیه ای التهاب وجود داشته باشد یا انسدادی در پیام رسانی این مسیرهای عصبی مداخله کند، پیام درد را به مغز شما ارسال می کند و شما احساس درد می کنید. انسداد ذکر شده می تواند شامل هر چیزی از التهاب گرفته تا ورم مفاصل یا فرسایش اسخوان ها باشد. 

سندروم مجرای خروج سینه ای (TOS) (Thoracic Outlet Syndrome) / به دام افتادگی عصب:

   زمانی که عضلات شما بیش از حد محکم می شوند می توانند اعصاب را در امتداد هم محبوس کنند. دقیقاً مانند زمانی است که طناب شما کثیف یا کهنه شده باشد و نتواند در ابزار حمایت شما به راحتی بلغزد. در واقع به علت تنگی محل یا التهاب فضای مورد نیاز عصب برای پیام رسانی صحیح به مغز کاسته شده است. یک گردن ملتهب می تواند اعصاب را در خود حبس کند. این امر می تواند در شانه، بازو و دست هم اتفاق بیفتد.

نکاتی برای پیشگیری:

   تعداد مشکلاتی که ناشی از حمایت مکرر هستند و می توانند در زمان صعود مسیر خود به خود بهبود یابند کم است. از جمله سردرد ناشی از تنش عضلانی، آزردگی مفصلی و فرسودگی مفاصل. راه حل بهتر آن پیشگیری است. صرف نظر از وجود خود درد یا تشخیص آن، مراحل زیر می تواند گره گشا باشد.

 1. موقعیت پاهایتان را عوض کنید: بسته به نوع صعود که ممکن است یک طول باشد یا چند طول، این امر ممکن است مقدور نباشد. به هر حال زمانی که شما موقعیت ایستادن خود روی زمین را عوض می کنید می توانید زاویه ی نگاه به هم طنابتان را هم عوض کنید.
 2. گردنتان را حرکت دهید: هر چه قدر بیشتر گردنتان را به اطراف حرکت دهید، همان قدر هم گردنتان با شما کمتر دشمنی می کند! مراقب باشید زمانی که برای هم طنابتان واجب است به او نگاه کنید ولی پس از این که طناب را به داخل کارابین کوئیک درا انداخت، یا زمانی که دارد استراحت می کند، با خستگی گردنتان مقابله کنید. به این صورت که به ترتیب به بالا و پایین نگاه کنید، سرتان را به گونه ای کج کنید که گوش سمت راستتان به شانه ی راستتان نزدیک شود و این عمل را با سمت چپ نیز تکرار کنید. سرتان را به راست و چپ بچرخانید. تغییر دادن موقعیت پر اهمیت ترین کاری است که شما می توانید برای جلوگیری از گردن درد از آن استفاده کنید.
 3. از توپ استفاده کنید: دو توپ تنیس در یک جوراب می تواند بهترین دوست شما بر روی یک تخته سنگ شود. به پشت دراز بکشید و توپ های موجود در یک جوراب را در پایین جمجمه ی خود زیر قسمت نرم قرار دهید به گونه ای که هر توپ در یک طرف ستون فقراش شما و زیر قسمت نرم گردنتان قرار گیرد. به آرامی گردن خود را پا توپ ها ماساژ دهید یا مناطق گردن خود را با توپ ها محدود کنید و روی آن ها دراز بکشید تا آن ها به ریلکس شدن گردنتان کمک کنند. جوراب از قل خوردن توپ ها به اطراف جلوگیری می کند. به نوع دردی که با استفاده از این روش تجربه می کنید دقت کنید: اگر درد حاد و غیر قابل تحمل است، این درمان را متوقف کنید و یک روز دیگر آن را امتحان کنید. اگر دردناکی و سفتی گردن معمولی است، این روش موثر خواهد بود و شما احساس تجربه ی یک ماساژ مفید را خواهید داشت.
 4. بین حمایت ها استراحت کنید: آیا شما بدون این که ذره ای به بدن تان استراحت بدهید تا توان خود را مجدداً به دست بیاورید، پی در پی اقدام به صعودهای مکرر می کنید؟ البته که نه! حمایت کردن هم تفاوت زیادی با این موضوع ندارد. همان گونه که هنگام صعود عضلات منقبض کننده ی بازو و ساعد فشار بسیاری را تحمل می کنند، در هنگام حمایت هم ماهیچه های کوچک گردن مجبور به کار سخت در زمانی طولانی می شوند. در حد فاصل میان هر حمایت کشش های ملایمی انجام دهید و یا از توپ های تنیسی که قبل تر توضیح داده شد استفاده کنید. معمولاً زمان استراحتی که شما در اختیار دارید طولانی نیست و شاید چند دقیقه ی کوتاه باشد، ولی ماهیچه ها و مفاصل شما نیاز به مقداری زمان دارند تا از آن حالت انقباضی که در هنگام موقعیت حمایت پیدا کرده اند رهایی یابند.
 5. عضلات گردن خود را قوی کنید: یک گردن قوی به تعادل داشتن سر سنگین شما کمک می کند و آسیب های ناشی از حمایت کردن را کاهش می دهد. پس در خانه با روش “برآمدگی های چانه ای شکل (chin tucks)” تمرین کنید. به صورت عمود بنشینید یا بایستید سپس سرتان را به سمت عقب تا بالای فاصله ی میان شانه های تان بکشید و با بالا بردن شانه هایتان سرتان را در بین دو برجستگی ایجاد شده بین آن ها قرار دهید. به بالا یا پایین نگاه نکنید. برای سه ثانیه نگه دارید و در هر دوره ۱۵ تا ۲۰ بار تکرار کنید. در مجموع سه دور این کار را انجام دهید. شما می توانید این کار را زمانی که روی زمین دراز کشیده اید انجام دهید. گردن خود را به زمین بفشارید و مجددا مانند حالت نشسته یا ایستاده با شانه هایتان دو برآمدگی برای قرار گرفتن سرتان درست کنید.

   اگر هنوز هم درد مزمن دارید در مورد درمان های زیر از پزشکتان مشورت بخواهید:

 1. تکنیک شل کردن فعال ((Active Release Technique (ART): با شل شدن میوفسیکال ((myofascial) بافت ماهیچه ای همراه با بافت فاسیکال۴ که زیر پوست شما قرار دارد) ، بافت آسیب دیده ی آن نیز آرام تر می شود. این روش به طرز شگفت انگیزی بر روی عضلات سفت شده در سر تا سر بدن عمل می کند. زمانی که عضلات سفت شده شل می شوند، درد مفصلی آن ناحیه هم می تواند کمتر شود.
 2. تکنیک گراستون (Graston): این تکنیک محبوبت زیادی در درمان های ورزشی پیدا کرده است. در این روش برای مدیریت کردن بافت آسیب دیده ی فاسیکا از شش ابزار فلزی ضد زنگ استیل استفاده می شود. با قرار دادن این ابزاها به صورت مستقیم فشار بر روی ناحیه ی تحت تأثیر کم می شود.
 3. فیزیوتراپی: به حرکت درآوردن مفصل و متعادل کردن با یک دستورالعمل مجاز توسط یک شخص ماهر می تواند یک راه بسیار موثر برای مدیریت کردن نوع خاصی از دردهای مفصلی باشد.
 4. طب سوزنی: می تواند یک پیشنهاد خوب و مثبت برای عضلات سفت شده و دردهای مفصلی باشد.

 در نهایت دکتر کوپیدو کوهنورد، مربی یوگا و ماساژور در انگلستان، کلومبیا و کانادا، معتقد است آموزش صبر مهم ترین بخش درمان آسیب ها و معالجه است.

توضیحات:

مفصل فاست (apophyseal) یک مفصل حقیقی بوده که دارای کپسول مفصلی، غشاء سینوویوم، غضروف و رباط ‌های مفصلی است. این مفاصل در نواحی مختلف ستون فقرات به طریقی خاص قرار می‌گیرند، به طوری که حرکات ستون مهره‌ها ممکن است در یک جهت خاص تسهیل و یا محدود گردد. فاست‌ها نسبت به خط افقی در فقرات گردنی با زاویه ۴۵ درجه، در ناحیه پشتی با زوایه ۶۰ درجه و در قسمت کمری با زاویه ۹۰ درجه قرارمی گیرند. بنابراین در فقرات گردنی، حرکات در جهات مختلف قابل انجام است. در ناحیه ی فقرات پشتی، خم شدن به جلو و راست شدن به عقب محدود بوده، ولی خم شدن به طرفین (lateral flexion) و چرخش (rotration) قابل انجام است. دامنه ی حرکتی در ستون فقرات کمری در جهت خم و راست شدن به جلو و عقب آسان تر صورت می‌گیرد، ولی حرکات چرخشی و خم شدن طرفین محدود می‌گردد.
آپلود عکس
 1. این حالت در زمان منقبض شدن ماهیچه ی حمایت کننده ی آن رخ می دهد.
 2. این حالت در زمان منبسط شدن ماهیچه ی حمایت کننده ی آن رخ می دهد.
 3. فاسیکا یک لایه از بافت فیبروزی است. از نوع بافت همبند متراکم منظم است که دور ماهیچه ها، دسته جات ماهیچه ای، رگ های خونی و اعصاب را احاطه می کند.

منابع:

   متن اصلی و تصاویر: www.climbing.com

   توضیحات: www.wikipedia.com

   تصاویر توضیحات: www.sportsinjuryclinic.net


نوع مطلب :
برچسب ها :


 
   

کد نمایش آب و هوا

کد نمایش آب و هوا